Kanada ve Çin arasında şimdi de kanola krizi

0
221

Huawei’nin CFO’sunun ABD’ye iade kararı ardından gerginleşen Kanada-Çin ilişkileri şimdi de kanola ithalatı krizi yaşıyor.

Çin kanola ithalatının yüzde 40’ını gerçekleştirdiği Kanada’dan ithal edilen kanolanın bir bölümünü zararlı madde bulunduğu gerekçesiyle sınırda bekletmesi iki ülke arasında yeni bir krize neden oldu.

Kanada’nın en büyük tohum işleyicilerinden biri olan Winnipeg bazlı Richardson International Ltd. şirketi önceki hafta Çin’in kanola ihracatı ruhsatını iptal ettiğini ifade etti.

Kanada Tarım Bakanı, Marie-Claude Bibeau, Çin’in kanola tohumu ithalatında standartlara uygunsuzluk olduğunu bildirmesinin ardından, Kanada Gıda Denetleme Kurumu’nun, bir dizi soruşturma yürüttüğünü ve söz konusu ürünlerde endişe yaratabilecek türden zararlı ya da bakteri tespit etmediğini açıkladı.

Kanada Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Jim Carr da Kanada’nın bu meseleye diplomatik bir açıdan değil de, bilimsel bir açıdan yaklaştığını ve Çin’in temiz olarak tescillenen, yüksek kaliteli kanolada ne tür bir problem olduğunu kanıtlaması gerektiğini ifade etti.

Kanada Kanola Konseyi de Richardson’un ruhsatının iptal edilmesinin değer zincirine dahil tüm endüstrileri yaraladığını ifade etti. Çin’in ABD’den ithal tarımsal ürünlere uyguladığı misilleme türündeki vergilerden zaten olumsuz olarak etkilenmiş olan kanola ihracatına bu tür engeller de eklendiğinde, Batı Kanada’daki tarımın can damarına ciddi bir darbe vurulmuş oluyor.

Kanada Dışişleri Bakanı, Chrystia Freeland bu meselenin çözümü için Çin hükümetiyle çok sıkı çalıştıklarını ifade etti.    

Mart başında Çin, büyük bir Kanadalı kanola ihracatçısının sevkıyatlarını, böcek istilası korkusu gerekçesiyle durdurmuş ve bazı partileri ülkeye almamıştı. 

Olayın duyulması üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kanada’dan yapılan kanola tohumu ithalini sonlandırabileceklerini açıklamıştı.

Kang açıklamasında halk sağlığını korumak için bu kararı aldıklarını söylese de, yasaklamalar yerel basında iki ülke arasındaki diplomatik ve ticari ihtilafta yaşanan son alevlenme olarak yer buldu. 

Kanada Kanola Konseyi, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada, Kanada kanolası ihracının yüzde 40’ını gerçekleştirdikleri Çin’in, alımlarını tamamiyle durdurduğunu bildirdi.  

Konuşmasında, geçtiğimiz yıl Çin’e yaklaşık 4.5 milyar dolar değerinde Kanola tohumu ve ürünü sattıklarını hatırlatan Konsey Başkanı Jim Everson, Kanada hükümetini durumu çözmek için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here