Eski Hazine Bakanı Phillpott: SNC-Lavalin skandalını Trudeau’nun açık özrü çözebilir”

0
266

Ontorio bölgesi milletvekili  eski Hazine Bakanı Jane Phillpott, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun son dönemde başını olydukça ağrıtan SNC-Lavalin skandalı konusunda açık şekilde özür dilemesi halinde sorunun kısa sürede çözülebileceğini söyledi.

Başbakan Trudeau’nun kabinesindeki eski Hazine Bakanı Philpott,  CBC radyosuna  yaptığı açıklamada, Başbakan Trudeau’nun SNC-Lavalin skandalı patlak verdiğinde bir ceza davasına müdahalede bulunduğu için özür dilemesi ve bunun bir daha tekrarlanmayacağı konusunda  öz vermesi halinde tartışmaların bu kadar uzamamış olacağını savundu.

Kendisinin bir hekim olduğunu hatırlatan Phillpott, “Bir hekim olarak, kötü şeyler olduğunda veya b.ir hata yapıldığında ne kadar erken mühale edilirse sonucun o kadar iyi olacağını öğrendim” dedi.

Bazen istemeden hata yapıldığını ancak bu durumdan zarar gören insanlara sahip çıkılması gerektiğini iifade eden Phillpott, “Yapmanız gereken bu hatanın bird aha tekrarlanmamasını sağlamaya çalışmak olmalı. Bu derlerin siyasi hayata da kolayca aktarılabileceğini düşünüyorum. Bu konu çok daha once samimi ve dürüst bir şekilde  çözülebilirdi” dedi.

Philpott, Salı günü yapılan parti kongresine alınmamasını hayretle karşıladığını belirterek, “Kongrede yaptıklarımı kapsamlı bir şekilde anlatma fırsatı verilmedi. Sayın Trudeau ile kongre öncesi yaptığım kısa görüşmede, kongreye katılamayacağım bildirildi. Geçen ay bakanlıktan istifa ettikten sonra Başbakan ile ilk defa görüştüm. Alınan nihai karara sayg duyduğumu ve sayın Başbakana en iyi dileklerimi ilettim” diye konuştu.

SNC-Lavalin inşaat şirketinin rüşvet davasına müdahale etmekle suçlanarak zor günler geçiren Trudeau’nun davaya müdahale ettiğgini gösteren ses kaydı da basına servis edilmişti. Skandal nedeiyle eski Adalet Bakanı Wilson Rayboult ve Phillpott istifa etmişti.

Trudeau partisinin Salı akşamı yapılan ve televizyonlardan canlı yayınlanan kongesinde Wilson-Rayboult ve Phillpott’u ima ederek, “Ekibimiz ve bu iki kişi arasında daha once varolan güven ortadan kalkmıştır. Onşumalarımızı izin almadan kaydetmeleri ve hükümetimize ve şahsen lider olarak bana karşı güvenlerini yitirdikleri yönünde defalarca yaptıkları aüçıklamar aramızdaki güvöeni tamamen yok etmiştir. Bayan Wilson-Rayboult ve Dr. Phillpott’un Liberal ekibimizin bir parçası olarak kalamayacçakları son derece aşikardır” ifadelerini kulllanmıştı.

Bazı liberal parti milletvekilleri Trudeau ile görüşmenin habersiz şekilde kaydedilmesinin etik dışı ve dürüşt bir davranış olmadığını belirterek tepki gösterirken, Başbakan Trudeau bunu”akıldışı” olarak değerlendirmişti.

Wilson Rayboult da tepkiler üzerine, yoğunlaşılması gereken konunun kaydın içeriği olduğunu savunmuştu.

SNC-Lavalin’in eski yöneticilerinin, Libya’da 2011’de devrilen Muaamer Kaddafi iktidarı döneminde Libya’da ihale alabilmek için rüşvet verdiği iddia ediliyordu. Liberal Başbakan Trudeau ise, SNC-Lavalin’in soruşturulmasını engelleyecek ve bunun yerine para cezası verilmesini sağlayacak bir karar alması için Wilson-Raybould’a, baskı yapmakla suçlanıyor.

Skandal nedeniyle Wilson-Raybould, geçen Şubat’ta istifa etmişti. Trudeu ise suçlamaları reddediyor. Ancak kamuoyu yoklamaları, skandalın gelecek Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesi, Trudeau ve hükümetine desteği sarstığını gösteriyor.

Kamuoyuna açıklanan, 18 dakikalık ses kaydında, Wilson-Raybould ve üst düzey yetkili Michael Wernick, telefonda SNC-Lavalin soruşturması hakkında konuşuyor. Eski Adalet Bakanı, neler konuşulduğunu tam anlamıyla kayıt altına alabilmek için Wernick’in bilgisi olmadan konuşmayı kaydettiğini ve davaya müdahale girişimlerinden kaygı duyduğunu söyledi.

Konuşmada Wernick, birçok kez başbakanın şirketin soruşturulmamasını ve anlaşmaya varılmasını istediğini söylyor. Trudeau ve yetkilileri, inşaat şirketinin soruşturulması halinde binlerce kişinin işinin tehlikeye girebileceğinden kaygılandıklarını vurguluyor. Wilson-Raybould ise, görüşmenin uygunsuz olduğu ve bu konuda görüşmeye devam etmelerinin tarafsızlığına gölge düşürebileceği uyarısında bulunuyor.

Liberallerin hakimiyetindeki adalet komisyonu, amaçlara ulaşıldığını söyleyerek SNC-Lavalin skandalı hakkındaki soruşturmaya geçtiğimiz günlerde son vermişti.

Komisyonun soruşturmayı bitirmesinin ardından, Wilson-Raybould, ifadesini destekleyecek ek dosyalar sunacağını belirtti.

Muhalefet partileri, Wilson-Raybould’un, Trudeau ve yakın adamlarını SNC-Lavalin skandalına müdahale etmekle suçladığı geçen ayki ifadesinin komisyona ifade vermesini istemişti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here