Covid-19 Ontorio’da 15 cin cana mal olabilir!

0
333

Ontorio Sağlık kurumlarının yaptığı bir çalışmaya göre Covid 19 virüsünün tamamen control altına alınmasının 2 yılı bulabileceği ve bu süre zarfında da 3 bin ve 15 bin arası cana mal olabileceği bildirildi.

Ontorio Başbakanı Doug Ford vatandaşlardan alıan tedbirlere sıkı sıkıya uyulması ve sosyal mesafenin korunması uyarısını yineledi.

 

Ontorio Sağlık Kurumu Başkanı Matthew Anderson, Toronto Üniversitesi Kamu Sağlı Bölümü Dekanı  Adalsteinn Brown ve Ontorio Kamu Sağlığı Başkanı Peter Donnelly düzenledikleri ortak basın toplantısında Covid 19 ile ilgili yaptıkları çeşitli modellemelerin sonuçlarını paylaştılar.

Donelly, Ontorio’da sosyal mesafe önlemini değerlendirirken, “Eğer hiçbir şey yapmamış olsaydık en az 100 bin kişi hayatını kaybederdi. Şükürler olsun ki o durumda değiliz” dedi.

 

Ontorio Kamu Sağlığı Kurmu Başkanı Dr. Donnelly,alınan sıkı önlemlere uyulmaya bağlı kalınması halinde virus control altına alınancaya kadar geçmesini öngördükleri 2 yıl zarfındaki ölü sayısının 3 bin ve 15 bin arasında kalabilceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu rakamların birçok kişiye karkunça gelebileceğini ve birçok kişinin bundan hoşlanmayacağını anlayabiliyorum. Ama Ontorio’da her yıl yaklaşık 1,350 kişi gripten ölüyor. Bu virüsün ölüm oranının grip virüsünden 10 kat daha fazla olduğunu, buna karşı bir aşı ve tedavi yöntemi olmadığını göz önünde bulundurduğunuzda, bir yılda 15 bin kişinin hayatını kaybetmesinin anlaşılabilir olduğunu görebilirsiniz,”

 

Covid 19 yüzünden ölüm oranlarının düşmesinin haykın elinde olduğunu ve insanların sosyal mesafeyi koruyarak zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları halinde can kaybı oranlarının çok aşağılara ineceğini belirten Donnelly, “Herkesten özellikle önümüzdeki haftalarda alınan önlemlere uymaya konsantre olmasını istiyoruz” diye konuştu,

 

Dr. Donnelly virüsün 18-24 ay içinde control altına alınabilecği tahmininde bulunduklarını vurgulayarak, virüsün yeniden hızlya yaılması konusunda ikinci bir dalganın gelebileceği olasılığını da göz ardı etmediklerini sözlerine ekledi.

Ford: ‘Hiçbir şey insane yaşamından daha değerli değil!”

Ontorio Eyaleti Başbakanı Doug Ford da Sağlık Bakanı Christine Elliot ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, eyelet genelindeki hastanelerin yükünün hafifletilmesi için insanların üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi uyarısında bulunarak, hala devam eden bazı inşaatlardaki çalışmaların da durdurulabileceğini söyledi.

Sağlık kurumların virüsün tamamen control altına alınmasının 2 yılı bulabileceği ve ölü saısının bu sürede 15 bine çıkabileceği  yolundaki çalışması gibi modellemelerin yaqılması gerektiğini ifade eden ford, “Herkesin bu savaşta ödemesi gereken bir bedel var. Günlük yaşantımızı askıya almamız için geçerli nedenler var. Hiçbir şey insane yaşamından daha önemli değil. ” dedi.

Bakan Elliot da konuşmasında modellemelere göre yaşanabilecek insan kaybının 15 bin civarında olabileceği belirterek, “Bu rakam sadece sayılardan ibaret değil. Bu rakamda zikredilen kişiler dostlarımız, komşularımız veya ailemizden kişiler. Bu yüzden kişisel önlemlere mutlaka ama mutla riayet edelim” diye konuştu.

Modellemede, 80 yaş üzerindeki unsanlardaki ölüm oranının yüzde 16, 70 yaş üzerindeki insardaki ölüm oranının ise yüzde 10 oranında olduğu belirtildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here