Alberta Eyaletinde seçim…

0
464

Muhalif lider, 17 yaşından küçükler için bir saatlik asgari ücreti 13 dolara düşürecek

Kanada’nın Alberta Eyaleti tarih henüz kesin olmamasına karşın  seçim havasına girerken, muhalefet lideri Jason Kenney, ilkbaharda yapılacak seçimi kazanmaları halinde 17 yaşından küçükler için 15 dolar olan saatlik asgari ücreti 13 dolara indireceğini söyledi.

Birleşik Muhafazakarlar  lideri Kenney, seçimi kazanmaları halinde, gençlere daha fazla iş imkanı yaratmak adına 17 yaş ve altındakiler için 15 dolar olan saatlik asgari ücretin 13 dolara indirileceğini kaydetti.

Kenney düzenlediği basın toplantısında, genç nüfusun ilk işlerinin gelecekteki kariyerleri açısından önemli olduğunu belirterek, “işverenleri genç istihdamı için teşvik ederek genç Albertalıların işlerine dönmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Başbakan Rachel Notley, 4 yıl içinde Alberta’da 10.20 dolar olan asgari saatlik çalışma ücretini 15 dolara yükseltmiş, iş kollarına göre varolan ücret farklılıklarını da ortadan kaldırarak hepsini eşit seviyeye getirmişti.

Kenney, göreve geldikten sonra gençler için asgari ücreti hemen düşüreceğini, ardından ücret farklılığını tekrar gündeme almak için calışma başlatacağını belirtti.

Başbakan Notley ise Calgary’de seçmenlerine yönelik yaptığı konuşmada, Kenney’in planını eleştirerek, “Bizim çalışan insanlara yönelik yaklaşımımız böyle değil ve bunun tekrar eski haline dönmemesi için sonuna kadar mücadele edeğiz” ifadesini kullandı.

Kenney’in açıklamalarını “gençlere saldırı” olarak niteleyen Notley, “Ayrıca asgari ücreti indirme isteği de Kenney’in kimin yanında durduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

Muhalefet lideri Kenney, çalışma koşullarında değişikliğin yanı sıra, tatil ödeneklerin hesaplanmasının da yeniden düzenleceğini vaat ediyor.

Başbakan Notley’in seçim tarihini yakın zamanda açıklaması bekleniyor. Yasaya göre, seçimin Mayıs ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor.

British Columbia’da saatlik asgari ücret 12.65, Ontorio’da 14, Nova Scotia’da 11, Quebec’te 12, Saskathewan’da 11.06, Yukon’da 11.51, Northwest Territories’de 13.46, Nunavut’ta 13, Maanitoba’da, 11.35, New Brunswick’te

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here