British Columbia eyaletinde benzin fiyatı çıldırdı!

0
289

Kanada’nın British Columbia eyaletinde benzin fiyatı  rekor seviyede artarak litresi 1.70 dolara yükselirken, otomobil sahipleri alternetif yakıt yolları araştırmaya başladı., Eyalet yönetiminin de benzin fiyatını karşılayamayanlara yönelik bir yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi.

Vancouver bölgesinde benzinin litresi ilk kez 1.70 dolar seviyesine ulaşarak rekor kırarken, 60 litrelik bir depo ancak 102 dolara doluyor.

Yetkililer benzin fiyatındaki bu rekor yükselişe, ABD’deki bazı rafinerilerden benzin sevkiyatının aksamasının yol açtığına dikkat çektiler. Uzmanlar,

Ontorio, Saskatchewan, Manitoba ve New Brunswick’te 1 Nisan’da Kabul edilen Federal karbon vergisinin artışa neden olduğunu ve bu artışın daha da devam edeceğini belirtiyorlar. Uzmanlar karbon vergisi nedeniyle elde edilecek gelirin yüzde 90’ının vergi indirimleri yoluya Kanadalılara iade edileceğini kaydettiler.

Bu arada BC dışındaki eyaletlerde de karbon vergisi nedeniylle benzinin litre fiyatlarında 4 centlik artış olduğu ifade ediliyor.

Ontorio’da, hükümetin benzin istasyonlarına artışın neden olduğuna dair açıklayıcı broşürler dağıttığı ve bu broşürleri asmayan benzin istasyonları ise günlük 10 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Bu arada, BC’de yapılan bir ankete göre eyalettekilerin yüzde 20’si yüksek benzin fiyatları yüzünden yaz tatili planlarını değiştirdiğini ortaya çıkardı. Ankete katılan bazı sınırı geçip Amerika’da benzin aldıklarını belirtirken, bir grup da artan benzin giderini karşılamayak için eğlence ve gıda giderlerini kıstıklarını kaydettiler.

Ankete katılanların yüzde 47’si araçlarını daha az kullandıklarını belirtirken, yüzde 25’i de otomobillerini kullanmadıklarını vurguladı.

Katılımcıların bir8 bölyümü de Kinder Morgan boru hattının belirsizliğinin fiyat artışına neden olduğunu belirtirken, ekonomistler talepteki artışın bölgedeki benzin fiyatının artışına yol açtığını savunuyorlar.

Katılımcıların yüzde 60’ı ise karbon vergisinin bu artışa yol açtığını kaydettiler. BC’de benzinin litresine 7.78 centlik bir karbon vergisi konarken, Vancouver’daki tüketiciler litre başına buna ilave olarak 25.5 centlik ek motor yakıt vergi ödüyor. Vuctoria’da ise litre başına ek 20 centlik motor yakıt vergisi verilirken, eyaletin geri kalan bölümünde litre başına 14.5 centlik motor yakıt vergi alınıyor.

Kanada hükümeti Kinder Morgan boru hattı projesinin Trans Mountain şirketinden 4.5 milyar dolar karşılığında alınacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here