CERB Başvuruları başladı!

0
620

Kanada Başbakanaı Justin Trudeau’nun Çarşamba günü açıkladığı Acil Durum Müdahale Yardımı (CERB) bugün Ocak, Şubat ve Mart ayında doğanlar için başladı.

Eğer COVID-19 virüsü yüzünden işinizi kaybettiyseniz. CERB tarafından sizlere geçici gelir desteğinde bulunulacak. İşini kabedenlere CERB çerçevesinde 16 hafta boyunca haftalık 500, aylık toplamda 2 bin dolar ödeme yapılacak.

Başvuru

COVİD-19 yüzünden işini kaybeden ve İşsizlik Sigortası’ndan (EI- Employment Insurance) faydalanamayanlar için açılan CERB başvuruları bugün başladı.  Başvrular daha önce de duyurulduğu gibi Kanada Gelirler İdaresi (CRA) sayfasında açtığınız hesaba girdiğinizde üst kısında CERB başvuru ekranını göreceksiniz. Oradaki başvuru (apply) butonuna tıklayarak istenilen bilgileri dolduracaksınız. Ancak bugün sadece Ocak, Şubat ve Mart ayında doğanlar başvurabilecek!!!

Nisan, Mayıs ve Haziran ayında doğanlar 7 Nisan Salı, Temmuz, Ağustos ve Salı günü doğanlar 8 Nisan Çarşamba; Ekim, Kasım ve Aralık ayında doğanlar ise 9 Nisan Perşembe günü başvuruda bulunabilecekler. 10 Nisan Cuma, 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar günü ise başvurular herkese açık olacak.

Uygunluk

Bu yardımın yapılacağı işçiler için şu kriterler geçerli olacak:

  • Kanada’da yaşayan ve en az 15 yaşında olmak,
  • COVID-19 yüzünden işinden ayrılmak zorunda olanlar; İşsizlik sigartası düzenli veya hastalık yardımı almaya hak kazananlar;
  • 2019 yılında veya başvuru tarihinden önceki 12 ay içinde en az 5 bin dolar geliri bulunanlar;
  • İşini kaybedeceğini düşünen çalışanlar ya da serbest çalışanlar ilk 4 hafta içinde (yardımın alınacağı ilk 4 hafta) kesintisiz en az 14 gün çalışmıyor olmak. Sonraki haftalardaki yardımı almaya devam etmek için çalışmıyor olmak;

En az 5 bin dolarlık gelir, istihdam, serbest meslek, annelik veya ebeveynlikten elde edilen gelirlerden oluşabilir.

CERB yardımı COVID-19 veya bununla ilintili nedenlerden dolayı işini kaybedenler için geçerli olacak. Hala çalışıyor olanlar bu yardımdan faydalanamayacak.

CRA hesabı olmayanlar ve online başvuruda sıkıntı yaşayanlar  aşağıdaki numarayı başvurularını yapabilir, CRA hesaplarıyla ilgili gerekli bilgileri alabilirler:

Apply for CERB?
CRA my account
1-800-959-2019
1-800-959-2041

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here