Covid-19 yardımı alanların hesabında fazla para sürprizi!

0
1152

Başbakan Justin Trudeau’nun Covid-19 nedeniyle işini kaybedenler için açıkladığı geçen hafta açıkladığı Acil Durum Müdahale Yardımı (CERB) başvurularını pazartesi yapanların bir kısmı dün hesaplarına 2 bin dolardan fazla para yattığını fark ettiler.

Vatandaşlar CERB parasının neden fazla yattığının sorusuna yanıt ararken, Kanada Gelirler İdaresi (CRA) fazla ödemenin hem İşsizlik sigortası (EI) hem de CERB başvurusu yapanlara yapıldığını belirterek, hatanın giderilmesiyle ilgili çalışmanın başlatıldığını kaydettiler.

Trdudeau, geçen Çarşamba günü CERB’in duyurusunu yaparken, İşsizlik Sigortasına başvuran ancak bundan fayadalanamayanların CERB’e başvurmasına gerek olmadığını, sistemin otomatik olarak EI’ye yeterli olmayanları CERB sistemine entegre edeceğini söylemişti.

Ancak, Trudeau’nun bu uyarısına kulak asmayan veya bu uyarından haberi olmayan çok sayıda vatandaş CERB sistemine başvurular başlar başlamaz bir de oraya başvurdular.  Sistem başvuruların bazılarını elimine ederken, çok sayıda kişinin hesabına ise 2 bin doların yanı sıra değişik miktarda ikinci bir ödemenin de yapıldığı dikkat çekti. Peki şimdi ne olacak? Fazla ödemeler geri mi alınacak? Fazla ödemeleri geri mi bildirmek gerekiyor?

Abbotsford’da yaşayan Emily Brown 3,5 haftadır işsiz olmasına karşın Federal hükümetten 7 Nisan’da bin 500, 8 Nisan’da da 2 bin dolar olmak üzere iki ayrı ödeme aydığını belirterek,  ik ayrı ödeme aldığını belirterek; “Ben EI’ye başvurmuştum ama sistem otomatik olarak CERB’e de yönlendirmiş” dedi.

Elmsdale’de yaşayan Olivia Stevens dün sabah banka hesabında fazladan 2 bin dolar gördüğünü belirterek, “Aşçı olarak çalıştığım işyeri 15 Martta kapandı ve ben de 17 Mart’ta EI’ye başvurdum ve haftalık 316 dolar almaya hak kazandım. Ayrıca CERB’e de başvurmadımönceki gün EI’nin 2 haftalık ödemesini aldım ve dün hesabıma baktığımda da CERB’den 2 bin dolarlık ödemeyi gördüm” dedi.

Başka insanların da benzer durumu yaşadığını duyduğunu ifade den Stevens, ” Bu paranın yanlışlıkla mı gönderildiğini, yoksa ödemeleri haftalık yerine aylık yapma kararı mı alındığını öğrenmek için dünden beri Kanada Servis’e ulaşmaya çalışıyorum. Şimdi en büyük endişem bunu geri ödemem gerekip gerekmediği, Faturalardan ödenmeden bu paranın farkına vardığım için şanslıyım. Ancak farkına varmadan bu parayı faturaların ödemek için kullanan insanların olduğunu da biliyorum” diye konuştu.

Çalışma Bakanı Carla Qualtrough’nun Basın danışmanı Marielle Hossack yaptığı açıklamada; bazı kişilere çifte ödeme yapıldığını bildiklerini belirterek, “Ancak şunu söyleyeyim: Kimse fazladan bir ödeme almayacak. CRA ve Kanada Servis birlikte yapılan yanlış ödemeleri belirlemek için çalışıyor. Birlikte yardım almaya hak kazanan herkesin 16 haftada maksimum 8 bin dolar almasını sağlamış olacaklar” ifadesini kullandı.

Hossack yapılan CERB yardımlarının gelecek yıl vergi beyanında belirtilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yapılan fazla ödemenin en kötü ihtimalle gelecek yıl yapılacak vergi beyanında düzeltileceğini sözlerine ekledi.

Ulusal Gelirler Bakanlığı’ndan da yapılan açıklamada, CRA’nin yaünlışlıkla hem EI’ye hem de CERB’ye başvuran insanlara yönelik bir çözüm üzerinde çalıştığı belirtildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here