Değişen  Dünyada  Gayrimenkul Sektörü

0
715

Covid-19 virüsü ortaya çıktıktan sonra kısa sürede küresel pandemi haline gelirken, ilk etapta bocalayan devletler durumun ciddiyetini anlar anlamaz sokağa çıkma yasağından sınırların kapatılmasına  varana kadar bir çok radikal önlemi aldı ve almaya devam ediyor.

Çin ve Avrupa ülkeleri vaka sayısını neredeyse kontrol altına aldı. Tabii bu sürecin ne kadar devam edeceği bilinmezken, bununiş dünyasına, insan yaşamı üzerine etkilerinin nasıl olacağı da tartışılıyor.

Peki özellikle Kanada’da ve genelde dünyadaki emlak sektörü bu yeni durumdan nasıl etkilenecek? Sektör eski görkemli günlerine dönebilecek mi? Gayrımenkul hala en cazip yatırım alanı mı? Tüm bu soruların yantını irdeleyen yazıyı REMAX’in dünya genelindeki Top 100 Emlak danışmanları arasında bulunan Seyfi Tomar siz “Kanadalıyız.com” okurları için kaleme aldı.

Değişen  Dünyada  Gayrimenkul Sektörü

Koronadan Sonra her sektör  gibi emlak sektörüde  yeni “normal”ler adapte edecektir.

6-12 ay sonar yeni aliskanlilarimiz olacaktir.
Mesleğimize bağliliğimiz sabrimizla orantılıdır.

Emlaktaki “Bahar Pazari” bu yil “Sonbahar Pazari”na ertelenecektir.

Şimdiki tedirginlik  2008’deki mortgage sorunlarinin sebep olduğu  emlak sektörünün  öz dinamiklerinden gelen bir kriz degildir. Şimdi  yaşadığımız  bizim (emlak) dışımızdaki   nedenlerin ortaya çıkardığı  “ertelenme krizidir”.

Gayrimenkul hicbir zaman kısa  dönem  yatırım  yapanların  cenneti olmamıştır , uzun erimli yatırım  olarak kolları  sıvayanlar kazanmıştır .

Her emlak pazarının  kendine has müstesna  durumu vardır . Toronto pazarıda  bu konuda en şanslılardandır. Çünkü  Kanada Göçmenlik  yasasının  getirdigi 340bin ailenin 250,000’in üzerinde  aile her yıl  Toronto ve çevresine  yerleşmektedir , dolayısıyla  sürdürülebilir, kontrollü  bir talep yükseliş  ivmesi olan bir alandir.

Hiçbirşey  olmamış  gibi yapıp  sorunun parçası  olmayacağız .
Evde kalıp ,
Sosyal medyada degerli/faydalı  paylaşımlar yapıp ,
Tansiyonu düşürücü  bilgiler verip
Dostca iletişim ile,
Etrafimizdakileri “müşteri” değil  zor günlerde  yanında  olan arkadaş  olarak durp,
ÇÖZÜMÜN PARÇASI  olacagiz.

Bu tür  zamanlarda karakteriniz oluşmaz,
bu tür  zamanlarda karakteriniz su yüzüne  vurur.
Kimisi yıkılır , kimisi liderlik yapar.

Şimdi  gördüğümüz
Ve tahmin ediyorum yakın  zmanda daha da gelişecek  değişiklikler :

1- Teknoloji kullanımı :
Yeni süreçte  “sahibinden” pazarlama azalacak, profosyonel donanımlı  emlakçılar öne çıkacaktır.
Koronadan önce  cep telefonu veya bir fotoğrafçıya  çektirdiğimiz  50 resmin 20 tanesini sanal tur yaptığımız  tanıtımlar  bitti. Yeni dönemde 360 matterport ile hem oda, hem ev 3 boyutlu süper  bir sunum olanağı  veriyor.
Ayrica satıcı  emlakçının  video çekimlerinde  alıcının  güvenini  kazanmak icin farkli bir bakış  açısından  çekiyoruz ; bir inşaat  eksperti titizliği ile tur çekiyoruz.
Open House’lar pazarımızda  cok yaygın  ve yeni süreçte  emlakçı  evden cumartesi/pazar 2-4 arası  canli yayın  ile soru cevap aliyor.

Satış  sözleşmesine yeni opsiyonlar ekledik.
E-imza öncede kullanıyorduk ama simdi , herşeyi e imza ile yapıyoruz.
Turkiyedeki WebTapu turu uygulamamız oncede vardı, emlakçılar sadece bilgi edinme amacı ile kullanıyordu,,  çünkü bu avukatların görev alanina giriyordu,  orada bazı değişiklikler yapıldı ama bizim dışımızda.

Depozito için  banka çeki  yerine e transfer, EFT, havale sitemi kullanıyoruz .

Eskiden şifreli  kutu kapıya  takıp  ayakkabını  çıkar , ışıkları  kapat gibi mesajlar iletiyorduk. Şimdi  önceden  gidip kapıları ve ışıkları  açıyoruz , “hicbirşeye dokunmayin” diye mesaj atıyoruz .

Yakin zamanda daha farklı  yöntemlerin  gelişeceğine  eminim.
Her gün  öğreniyoruz
Ömür boyu öğrenciyiz
Hayırla anılmak icin elimizden geleni yapıyoruz
Ve
Pek yakında  bugünler  geçecek ,
Yeni “normal”lerimiz ile mutlu hayatımıza  devam edeceğiz .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here