Pandemi gıda sıkıntısı ve fiyat artışına neden olabilir!

0
189

Gıda güvenliği uzmanları dünyayı sarsan Covid 19 virüsünün control altına alınamamasının gıda sıkıntısına ve fiyat artışına neden olabileceği uyarısında bulunurken, Federal hükümet pandemi yüzündenbağışların azaldığı Gıda Bankası’na 100 milyon dolarlık kaynak aktardı.

CBC internet sitesinde yayımlanan haberde, gıda güvenliği uzmanlarının küresel pandeminin gıda sıkıntısı, fiyat artışı, zengin ve yoksul arasındaki beslenme farkını giderek artıracağı uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Queen Üniversitesi’nde Gıda Güvenliği uzmanı olan Elaine Power CBC’e yaptığı açıklamada, korona virüsü pandemisinin giderek yayıldığını, özellikle gıda temin zinciri ve sağlık sistemi gibi alanlarda “kritik zayıflıkların” ortaya çıktığını belirterek, “Gıda açısından güvenli olmayanlar için durum daha kötü hale gelecek” dedi,

Power, pandeminin yol açtığı sınırların kapanması, yabancı çiftlik işçi dolaşımının yasaklanması, nakliye- ithalat darboğazı ve panik halinde marketlere saldırma gibi sorunların gıda fiyatlarının yükselmesine veya gıda temininde sıkıntıya yol açabileceğini savundu.

Başbakan Justin Trudeau da bugün yaptığı açıklamada, pandemi yüzünden bağışların azaldığı Gıda Bankası ve Kahvaltı Külüp’lerine 100 milyon dolarlık kaynak aktarıldığını belirterek, gıda yardımında bulunulan kurumlara talebin arttığı ancak buna karşılık pandemi yüzünden bağışların azaldığını vurguladı.

Göçmen Çiftlik işçileri

Toronto Üniversitesi’nde Beslenme Bilimi uzmanı olan Valerie Tarasuk da yaptığı açıklamada, Kanada’da COVID-19 virüsünden once bile yaklaşık 4.4 milyon kişinin gıda güvenliği yetersiz yerleşim yerlerinde yaşadığını belirterek, bugün açıklanan 100 milyon dolarlık yardımın çok önemli olduğunu ancak gıda güvenliği için acil sistematik değişikliğe ihtiyaç olduğunu savundu.

 Kanada’ya her yıl yurtdışından 60 bin civarında çiftlik işçisi geliyor, Ancak pandemiden sonra birçok ülke göçmen sezonluk işçilere kapısını kapatırken, Kanada sezonluk tarım işçilerini yasaklıllar listesine eklemedi ancak yurtdışından gelecek sezonluk tarım işçilerinin en az 14 gün karantinada tutulması şartını getirdi. Bu da sezonluk işçilerin 14 günlük karantina giderlerini ve barınacağı yeri sağlamak zorunda olan çiftlik sahipleri tarafından maliyetleri artıracağı için tercih edilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here