KANADA BOEING 737 MAX 8’LERİN UÇUŞUNU DURDURDU, HAVA SAHASINI KAPATTI

0
403

Etiyopya’nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya’nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaklara bir yasak da Kanada’dan geldi.

Kanada Hava Yolları’nın filosunda bulunan Boeing 737 Max 8 tipi uçaklar kullanımdan çekilirken, Kanada hava sahasının da sözkonusuydu uçaklara kapatıldığı bildirildi.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau bugün başkent Ottowa’da düzenlediği basın toplantısında, Kanada Hava Yolları filosundaki tüm Boeing 737 Max 8 tipi uçakların uçmasının yasaklandığını söyledi.

Garneau, iki ölümcül kazanın ardından güvenlik kaygıları nedeniyle yeni bir emre kadar Kanada’nın bütün Boeing 737 Max 8 tipi uçakların uçuşumu durdurduğunu ve hava sahasını bu tip uçaklara kapattığını kaydetti.

Ulaştırma Bakanı, yasağın Kanada’daki tüm hava yolları şirketlerine için geçerli olduğunu belirterek, “Bu güvenlik kısıtlaması yerli yabancı tüm hava yolları operatörleri için geçerli. Boeing 737 Mx veya Max 9 tipi tüm ticari uçuşların inişi, kalkışı ve Kanada hava sahası üzerinde uçuşu yasaklanmıştır” diye konuştu.

Düşen Etiyopya Havayollarına ait uçakta hayatını kaybeden 157 kişi arasında 18 Kanada vatandaşı bulunuyordu.

2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018’de adı büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düşmüş, 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirmişti. 

Etiyopya Havayolları’nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti. Türkiye, İngiltere, AB ve Avustralya’nın yanı sıra bir çok ülke bu uçaklara yönelik uçuş yasağı kararı almıştı.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Garneaugrounds737s_2500kbps_852x480_1457274947760.jpg
Garneau bu hafta başında yaptığı açıklamada Kanada Hava Yolları filosunda bulunan 41 737 Max 8 tipi uçağı uçuştan çekmek için bir karar vermek için vaktin henüz çok erken olduğunu kaydetmişti.

Garneau, bu uçaklara yönelik güvenlik önlemi kararını, Etiyopya Hava Yolları’na ait olan düşen uçakla, geçen yıl ekim ayında Endonezya’da düşen uçak kazalarındaki benzerlikle ilgili yeni bilgilerin ellerine ulaşmasından dolayı alındığını ifade etti.

Bu tip bilgilerin yeni ve büyük bölümünün henüz ispatlanmadığını vurgulayarak,

“Kesin konuşmakta acele etmemekle beraber aklımıza bir takım kuşkuların gelmesine neden olan benzerlikler var. Bakanlığımızdaki yetkililer durumu izlemeye devam edeceksen küçük bir sonuca varmaları halinde ilave önlemler almaktan da kaçınmayacağız” dedi.

Kanada basını, Garneau’nun ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao’yu doğrudan arayarak uçuş yasağı kararı konusunda bilgilendiğini, Amerikalıların Kanada’nın kararını anlayışla karşıladığı ve vazgeçirmeye çalışmadını duyurdu.

Kanada’nın kararını açıklasından bir kaç sonraABD de Boeing 737 Max 8 ve 9 tipi uçaklara yönelik benzer yasak kararı aldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ethiopia-airplane-canada.jpg

İngiltere’nin dün hava sahasını kapatma kararınının ardından Kanada hava Yolları buradadaki yolcuları başka uçaklara yerleştirmeye çalışıyor.

Kanada’daki Westjet Havayolları’nda yapılan yazılı açıklamada, , Ulaştırma Bakanlığı’nın kararına uyacaklarını belirterek, “Bakanlığın kararına saygı duyuyoruz. Filomuzda bulanan 13 Max’leri indirme sürecini tamamlamaya çalışıyoruz” ifadesi kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here