Kanada iltica yasasını zorlaştırıyor!

1
640

Kanada, ABD gibi ülkelerde iltica talebinde bulunan ancak bu talepleri reddedilenlerin, Amerika sınırında iltica talebinde bulunmasını zorlaştıracak yasa değeşikliğine hazırlanıyor.

Kanadalı yetkililer, ABD’nin iltica talebini reddettiği binlerce kişinin Kanada sınırında iltica talebinde bulunması üzerine böyle bir adım atmaya hazırlandığı kaydedildi.

Kanada sınırında iltica talebini kısıtlayacak bu değişiklik önerisinin hükümetin dün gece sunduğu 392 sayfalık bütçe paketinin içinde olması dikkat çekti.


Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasından sonra Kanada sınırında ABD’den gelen ilticacı sayısındaki rekor artış ülkenin en önemli siyasi konularından birini oluşturuyor.

Değişikliğe göre, sınırda iltica eden bir kişi, Kanada ile bilgi değişiminde bulunan İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’ya iltica talebinde bulunmuşsa, sınır muhafaza memurları tarafından sınırdışı edilebilecek.

Bahsi geçen ülkelerden birine iltica talebinde bulunan kişinin sınırda sözlü ifadesi alınıp mahkemeye sevki yapılmayacak. İltica talebi sınırda reddedilen kişiler; ülkelerindeki can güvenliği sorununu gerekçe göstererek iltica taleplerini yazılı olarak yineleyebilirler. Nitekim; hukukçular bu tip başvurulara olumlu yanıtın yüzde 3’lerde kaldığına dikkat çekiyor.

Hukukçular, mültecilerin kabul edilmesinin bundan sonra sınır muhafaza memurlarının karar vermesi halinde, bu kararların tarafsız ve adil olması için görevlilerin sıkı bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini vurguladılar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı p05bzglw.jpg

ABD sınırından Kanada’ya geçen yıl 20 bin civarında kişinin iltica talebinde bulunduğu belirtilirken, bunların büyük çoğunluğunun ABD’de de iltica talebinde bulunduğu ancak red yanıtı aldığına dikkat çekiliyor.

Kanada’da yaklaşık 200 bin kişi iltica başvurusunun yanıtını beklerken, bu talepler yaklaşık 20 ayda sonuçlandırılıyor.

Federal hükümet ve yerel yönetimler arasında mülteci servislerin mali kaynağı konusunda sıkıntı yaşanırken, federal hükümet bütçesinde önümüzdeki 5 yıl için mülteciler için 1 milyar dolarlık kaynak ayırıldı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here