Kanada, yunus ve balinaların alıkonulmasını yasaklamaya hazırlanıyor

0
341

Kanada Parlamentosu’na 4 yıl önce sunulan, balina ve yunusların alıkonulmasının yasaklanmasını ön gören kanun tasarısı Balıkçılık Komisyonu’nda kabul edildi.

Liberal senatör Wilfred Moore tarafından 2015 yılında parlamentoya sunulan kanun tasarısında. deniz memelerinin alıkonularak tutulması ve yetiştirilmesinin Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak yasaklanması talep edilmişti.

Moore’un teklifi Balıkçılık Komisyonu’nda Liberal Parti ve NDP milletvekillerinin desteğiyle değiştirilmeden kabul edildi. Muhafazakar milletvekillerinin beklenmedik muhalefetine maruz kalan tasarı. senatörlerin nihai onaylamasıyla yürürlüğe girecek.

Komitenin kararı, bu zeki yaratıkların aqua park ve sirklerde esaretini bitirmeye çalışan hayvan hakları savunucuları açısından büyük bir zafer olarak değerlendiriliyor.

Tasarı sonbaharda yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde onaylanması halinde, yunus veya balinaları alıkoyan park ve akvaryum sahiplerine 200 bin dolara kadar para cezası kesilebilecek.

Hayvanlar İçin Adalet Derneği’nin yöneticilerinden Camille Labchuck da yaptığı açıklamada, tasarının nihai oylamada gerekli desteği alacağına inandığını belirterek, “Liberallerin bu tasarı için direnmesinden son derece memnunum. Sanırım bu tasarıyı hayata geçirme konusunda Kanadalıların kitlesel desteğini gördükten sonra ikna oldular. Tasarının görüşüldüğü günlerde milletvekillerinin 20 binden fazla telefon araması ve elekronik posta aldığını tahmin ediyorum ” dedi.

Tasarının en büyük karşıtlarından olan Niagara Şelaleri’ndeki Marineland, bu tasarının yasalaşmasının ziyaretçi sayısını önemli oranda düşüreceği ve tema parkların korunmasını güçleştireceğini savunuyor.

Marineland, yasağın yaz aylarında burada çalışan yüzlerce kişinin işini kaybetme riskini de beraberinde getireceğini ileri sürüyor.

Ancak. mevcut tasarıya göre sözkonusu tesislerin ellerindeki mevcut yunus veya balinaları muhafaza etmesine olanak sağlıyor.

Balıkçılık ve Okyanuslar Bölümü verilerine göre; Marineland’in uhdesinde 55 Beluga balinası, 5 yunus ve bir orka (katil balina) bulunuyor. Vancouver’deki akvaryumda ise sadece bir deniz memelisi kalmış durumda.

Yetkililer, Mariland’in elindeki Beluga balinalarıyla 30 yılı kotarabileceğine dikkat çekerek, insanlarınkısa vadede işsiz kalmasının söz konusu olmadığına dikkat çekiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here