Kanada’da acilde 11 saat bekleyen kadın, doktor göremeden yaşamını yitirdi

0
341

Kanada’da en büyük sorunlardan birini oluşturan sağlık sistemi, acilde 11 saat beklemek zorunda kalarak hayatını kaybeden hasta yüzünden bir kez daha gündeme geldi.

Acil olmayan rahatsızlığınız için aile doktorunuzudan randevu almaya kalktığınızda, doktorunuz genellikle 10 günden önce randevu vermiyor. 10 gün sonraki randevunuza hazırlanırken, doktorun sekreteri arar ve randevunuzun; doktorun bitmek bilmeyen seyahat veya yoğun programı nedeniyle ertelendiğini söyler.

Hastanelere acil durum için gitttiğinizde de doktoru görmek için uzun süre beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Beklemelere dair şehir efsaneleri başlar; “İnsanlar buraları su yoluna çevirmesin diye bilerek bekletiyorlar”.

Oysa sorun Kanada nüfusunun son yıllarda hızlı bir şekilde artması, kamu kurum ve kuruluşlarının bu hıza ayak uyduramamasından kaynaklanıyor. Artan nüfus; doktor başına düşen hasta sayısını da oldukça artırmış durumda.

Kanada’nın Moncton Hastanesi’nde rahatsızlanarak Moncton Hastanesi’nin aciline giden Marianne Porter isimli bir kadın, 11 saat hastanede doktor bekledikten sonra yaşamını yitirdi.

Global News‘e konuşan Donna Bordage, hastanede yaşamını yitiren kardeşinin nefes almakta zorlandığını, görünür biçimde rahatsız olduğunu, ayakta duramadığını ve yemek yiyemediğini belirtti.

Bordage, hastaneye giden kardeşinin bekleme odasında bırakıldığını ve burada kan testi yapılmasını beklerken böbreklerinin iflas ettiğini söyledi.

Hastaneden yapılan açıklamalar 3 çocuk sahibi 58 yaşındaki Porter olayına yönelik özel olarak açıklama yapılmayacağı, ancak hastanede kapasitenin üzerinde hasta bulunduğuna dikkat çekildi.

Doktorlar New Brunswick’in nüfus artışına dikkat çekerek, hastaneye aşırı saıda hastanın geldiğini ve bu duruma bir an önce bir çare bulunması gerektiğini belirtiyorlar.

Durumu çok aciliyet gerektirmeyen hastalanrın internet üzerinden randevu alarakhastanedeki yığılmanın önlenmesine yardımcı olacağını belirten doktorlar, hastanelerin kapasitelerinin ve personelinin artan nüfus oranına göre yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydettiler.

Nitekim hayatını kaybeden hastanın kızkardeşi Bordage da yaptığı açıklamada, hastane yetkililerinin ellerinden gelen her şeyi yaptığını, kızkardeşinin kaybına aşırı yoğunluğun neden olduğuna inandığını söyledi.

Bordage says she believes hospital officials did everything they could, but she believes that overcrowding was a contributing factor in her sister’s death.

Source: https://pressfrom.info/ca/news/canada/-126643-woman-dies-after-11-hour-wait-to-see-a-doctor-in-new-brunswick-emergency-room.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here