Kanada’da cemaati azalan ibadet yerleri ya kapanıyor ya da satılık levhası asıyor!

0
345


a large white building: Submitted by Pauline Bear

Kanada’da eski binaları kurtarmak icin çalışan ulusal bir yardım kuruluşuna göre, önümüzdeki 10 yıl içinde ülke genelinde yüzde 30’u tarihi binalardan oluşan 9 bin ibadet yerinin kapanabileceğini bildirdi.

Kanada Ulusal Güven Kurumu Yenileme Projesi Başkanı Robert Pajot yaptığı açıklamada, her topluluğun eski kilise binalarının yakında yıkıldığını, kapandığını ya da satıldığını göreceğini belirterek, “Çok sayıda kilise kapanacak. Bazıları bunun bir kriz olduğunu savunuyor ve ben de buna biraz katılıyorum. Herkesi vuracak bir kriz” dedi.

Pajot, kiliseleri kapanmasının sadece güzel tarihi binaların kaybolması anlamına gelmediği, aynı zamanda ibadet yerlerinde oluşan topluluk duygusunun da yok olacağını savundu.

Kiliselerin sadece pazar günü ibadet yapılan yerler olmadığını, aynı zamanda siyasi toplantı, düğün, cenaze töreni, piyano dersleri ve evsizler için programların yapıldığı yerler olduğunu ifade eden Pajot, şunları kaydetti:

“Bu olay sadece binalarla ilgili bir şey değil. Toplumda bu toplantılar sayesinde oluşan bir mirasın yok olma tehlikesiyle ilgili bir durum. İbadet yerleri nesiller boyunca bu tip topluluk yaşamlarınının merkezini oluşturmuştur. Fiili olarak merkez ve toplum topluluk hizmeti rolü görmekteler.”

Değişimin farkında olan bir çok cemaat binaların giderlerini karşılayabilecek geliri sağlamak için çeşitli önlemler almaya çalışıyor.

Kırsal bölgelerde bu durum daha da vahim boyutlarda. Cemaatlerin üye sayısı insanların büyük kentlere göçmesi veya yaşlanması nedeniyle giderek azalıyor. Büyük kentlerde ise laikliğin giderek güçlenmesi nedeniyle geleneksel Hıristiyan kilselerine gidenlerin sayısında ciddi oranda düşüş yaşanıyor. Kanada nüfusu gelen göçmenler nedeniyle her yıl artmasına rağmen cemaat üye sayısındaki düşüş engellenemiyor.

Kilise sıralarındaki inanların sayısındaki düşüş yardım sandığındaki para miktarının daha da azalmasına neden olurken, çoğu eski olan kilise binalarının artan giderleri kalan cemaatleri oldukça zorluyor.

Kapanması planlanan kiliseler

Kanada enerji denetim organı olan Doğal Kaynaklar Kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre, 2009 yılında ülke genelinde dini kuruluşlara 27 bin 601 ibadet yapılan veya eğitim verilen bina bulunuyordu.

a small clock tower in front of a house: Katie Toney

Doğal Kaynaklar Kurumu bu binalardan bazılarının kapandığını veya satıldığını belirterek, bu binaların yaklaşık yüzde 30’nun önümüzdeki 10 yıl içinde satılacağın veya kullanılamayacak hale geleceği öngörüsünde bulundu.

New Brunswick’in güneyinde cemaatin giderlerin karşılanması için para bulamaması halinde Roman Katolik Başpiskoposunun kontrolündeki bölgede bulunan 53 kilisede 20’sinin kapanmak zorunda kalacağı bildirildi.

Montreal yakınlarındaki 54 Katolik kilisenin 30’dan fazlasının da çok yakında kapanabileceği veya satılabileceği belirtilirken, sayısı giderek düşen cemaatin bu kiliselerin kapanmasını engellemeye çalıştığı vurgulandı.

Küçük kasabalarda ise bir çok kilisenin camları üzerinde satılık ilanlarını görebilirsiniz. Nüfusu bugün 197 olan Sask kasabasında 7 faal kilise bulunuyor. Gümüzde bu kiliselerin 5’i kepenkleri indirirken sadece Lutheran ve Katolik kiliseleri zaman zaman cenaze veya belirli törenler için açılıyor.

Bu arada ülke genelinde bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşları, kiliselerin açık kalmasını sağlayamamaları halinde tarihi binaları korumanın bulunması yolları üzerinde çalışıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here