Kanada’daki Ticaret Açığı 1.4 Milyar Dolara Yükseldi

0
210

Kanada’nın Mart ayındaki Ticaret açığı 1.4 milyar dolara yükselirken, bu dönemdeki ihracat ve ithalat oranı ise son yılların en düşük seviyesinde seyretti.

Sınırlar açık olmasına karşın Kanada’nın ihracat ve ithalat rakamları son yılların en düşük seviyesinde yer aldı.

Covid-19 pandemisi yüzünden ithalat ve ihracat verileri son yılların en düşük seviyesine gerileyen Kanada’da Mart ayındaki ticaret açğı da 1.4 milyar doları aştı.

Kanada İstatistik Servisi tarafından yapılan açıklamada, Mart ayındaki ihracatı 46.3 milyar dolar olan Kanada’nın aynı ay içindeki ithalatı ise 47.7 milyar dolara indi.

Hem ithalat hem de ihracat oranının geçen yıla kıyasla yüzde 10 oranında oldfuğu ifade edilen açıklamada, oto ve oto parçaları ticaetindeki düşüş geçen yıla kıyasla yüzde 14 civarında olurken, uçak dahil havacılık parçaları ticaretinde yüzde 25, ham petrol ticaretinde ise yüzde 8’lik düşüş yaşandı.

Düşüş sadece mal ticaretinde değil hizmet sektöründe de yaşandı. Kanada’nın yurtdışından aldığı hizmet miktarı Mart ayında 11.4 milyar doları bulurken, yurtdışına hizmet satışı ise geçen yıla kıyasla yüzde 7.2’lik düşüşle 10.4 milyar dolar oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here