Kanada’nın tanınmış gazeteceilerinden Blatchford Kanser ile olan savaşına yenik düştü

Ben sistemin, hukukun üstünlüğünün neden önemli olduğunu ve bunların neden korumamız gereken değerler olduğunu anlatan hikayeleri önemsiyorum

0
198

Kanada medya dünyasının duayenlerinden ve birçok mesleki ödüle sahip Christie Blatchford 68 yaşında yakalandığı amansız hastalığa yenilerek hayata gözlerini yumdu.

National Post gazetesi, köşe yazarları Blatchford’un geçen yıl ileri aşamada teşhis edilen akciğer kanseriyle olan mücadelesini kaybederek hayatını kaybettiğni duyurdu.

Kanada’nın Fransızca konuşulan Quubec eyaletinde doğan Blatchford ülkenin önde gelen  Globe and Mail, Toronto Sun ve Star adlı gazetelerinde de çalışmıştı.

Savaş muhabiri oalarak da görev yapan ve çok sayıda mesleki ödülü bulunan Blatchford suç ve Kanada adalet sistemiyle ilgili yazılarıyla tanınıyordu.

Blatchford, neden suç ve savaş hikayekerine yoğunlaştığı yolundaki bir soruya, “Bu konular genellikle ölüm ve yaşamla ilintili. Bu yüzden bence son derece önemli. Herşey ülke için önemli olan süreçlerle alakalı, askeri veya caza mahkemeleri süreçleriyle… Çünkü dengenin sağlanması için bu s…m şeyleri temel alıyoruz. ünlü kitapları (hukuk) iplemiyorum. Ben sistemin, hukukun üstünlüğünün neden önemli olduğunu ve bunların neden korumamız gereken değerler olduğunu anlatan hikayeleri önemsiyorum ” karşılığını vermişti.

Avukat Marie Henein Blatchford’un ölümünün hukuk dünyası için de büyük kayıp olduğunu belirterek, “Onun aramızda oldunu biliyoruz. hakimlerin ve avukatların tümü öncelikle onun yazdıklarını okurdu” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here