Montreal’de kamu kurumlarında dini sembollerin takılmasını engelleyecek tasarıya karşı binler yürüdü

0
339

Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti Montreal’de binlerce kişi, kamu çalışanlarının dini sembolleri temsil eden kıyafetleri giymesini yasaklamayı öngören yasa tasarısına karşı yürüdü.

Quebec eyaletinde yerel yönetim, kamu çalışanlarının inanç sembollerini kullanmalarını engelleyen “Bill 21” olarak bilinen bir yasa tasarısı hazırlığı yapıyor.

Yasaya tepki gösteren Quebec halkı, Montreal kent merkezinde toplanarak, yasaya karşı protesto düzenledi.

Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği eyleme katılan protestocular, dini özgürlükleri azaltacağını düşünerek tasarıya karşı çıkıyor.

Rene-Levesque Bulvarında toplanan göstericiler, “Beni kafamın üstündekiyle değil, içindekiyle yargıla” ve “Quebec Fransa değildir, çYaşasın farklılıklar” sloganlarını haykırdılar.


Quebec’de 6 kişinin öldüğü cami saldırısından kurtulan Said El Amari, “Bu İslamofobik bir yasa. Kadınların seçme hakkı için savaşmalıyız. Özgün ve demokratik bir ülkedeyiz ve herkes istediğini giyinme hakkında sahip olmalıdır” dedi.

Protestoya katılanlardan Gabriel Engson da yaptığı açıklamada tasarının kent-taşralı çatışmasının sonucu hazırlandığını ileri sürerek, “Özellikle taşrada yaşayan insanların oy verdiği Aveneir Quebec Koalisyonun kararı bu. Oysa ki şehirde yaşayan insanlar kültürel çeşitlikten memnun” görüşünü savundu.


Hükümet, yasa kapsamında ele alınacak bütün dini sembollerin kapsamlı bir listesini yayınlamış ve başörtüsünü de bu kapsam altına almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here