ONTORIO YÖNETİMİ TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİ YASAKLAYABİLİR

0
368

TORONTO — Kanada’nın Ontario eyaleti yönetiminin çevre kirliliğinin en aza indirilmesi çabaları çerçevesinde tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması konusunu ciddi şekilde değerlendirdiği bildirildi.

Ontorio’da bir kişi yılda ortalama bir ton civarında plastik atık üretiyor.Geri dönüşüme gönderilen bu atıkların önemli oranı çevreye yayılıyor. Yapılan araştırmalar son 15 yılda geri dönüşüme gönderilen plastik atıkların yaklaşık yüzde 30’luk bölümünün çevreye yayıldığını ortaya koyuyor.

Ontario hükümeti geçtiğimiz günlerde yayımladığı açıklamada, atıkların azaltılması hususunda alınabilecek önlemler konusunda kent sakinlerinin öneri iletmesini istedi. Açıklamada tek kullanımlık plastiklerin kullanımının yasaklanmasının plastik atıkların azaltılmasını sağlayıp sağlayamayacağı konusunda da vatandaşların görüşlerini iletmesi talep edildi.

Çevre Bakanı Rod Philips yaptığı açıklamada, hükümetin tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması fikrine açık olduğunu belirterek, “Söylediğimiz şey şu: Bu önlemler nasıl sonuç verecek veya başka yerlerde nasıl etki göstermiş?” diye konuştu.

Philips, hükümetleri açısından plastik sorununun öncelik oluşturduğunu ifade ederek, “Özellikle de su yollarımızdaki pratikler konusu üzerinde çok duruyoruz” dedi.

Kanada’daki Büyük Göller”e yılda yaklaşık 10 bin ton plastik atık atılıyor. Dünyadaki en büyük tatlı su havzasını oluşturan Büyük Göller, Kuzey Amerika’da, Kanada-Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan birbirine bağlı 5 tatlı su gölünden oluşuyor. -Ontorio’daki Mavi Kutu Geri Dönüşüm programı çerçevesinde eyaletteki tüm plastik şişelerin yüzde 28’i dönüştürülüyor.

Çevre koruma Programları yöneticilerinden Keith Brooks da yaptığı açıklamada, plastik pipet ve çatal-bıçak takımı gibi bir çok gereksiz tek kullanımlık plastik malzemelere dikkat çekerek, “Bazı tek kullanımlık plastiklere yönelik yağın çok yerinde olacağını düşünüyorum. Bence tartışılmaya değer bir konu” ifadesini kullandı.

Tek kullanımlık plastik ürünlerin tamamını yasaklayabilecek bir kararın alınabilmesinin zor göründüğünü dile getiren Brooks, “Bazı tek kullanımlık plastik malzemelerin kullanımına gıda güvenlik ve benzeri gerekçelerle muhtemelen devam edilecek” diye konuştu.

Çevre Bakanı Philips, bu konuda British Columbia ve Kanada dışındaki deneyimleri de incelediklerini belirterek, “Atık üreticilerinin de bu ürünlerden hayat boyu sorumlu tutulacaklarının bilincinde olmaları gerekiyor. İstediğimiz onların paketleme konusunda daha sorumlu yaklaşmalarını sağlamak” dedi

Mavi Kutu geri dönüşüm programındaki gibi atıkların, üreticilerinin sorumluluğunda olması saglandığı takdirde belediyelerin yılda 125 milyon dolar tasarruf edebilmesini mümkün kılacak.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here