Ontorio’da yazılı ehliyet sınavı dil tercihlerinde Türkçe de var!

0
1359

Kanada’nın Ontario eyaletinde ehliyet değişimi için zorunlu olan “G1” yazılı testine Türkçe dil tercihinden de girebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kanada’nın Ontario eyaletinde 23 dilde yapılan “G1” yazılı trafik sınavının dil seçeneklerine geçen yıl Türkçe de eklendi.

Türkiye’den Kanada’ya giden vatandaşlar ehliyetlerini ilk 6 ay sorunsuz kullanabiliyor. Bu süre içinde ehliyetlerini Kanada’da geçerli kılmak isteyenlerin “G1” adlı yazılı bir trafik sınavına girmesi gerekiyor

Türkiye’den önce dokunmatik ekranla Türkçe ehliyet sınavı uygulamasının hayata geçirildiği Ontorio ehliyet sınavında sorulabilecek sorulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.apnatoronto.com/g1-practice-test-turkish-rules1

/https://www.apnatoronto.com/g1-practice-test-turkish-signs2/ https://www.apnatoronto.com/g1-practice-test-turkish-rules3/

Yazılı sınavı geçip geçmediğiniz, size sınav sonunda bildiriliyor ve geçmeniz halinde G1 ehliyetiniz yaklaşık 10 gün içinde beyan ettiğiniz adrese gönderiliyor. Gönderilen bu ehliyet ile yanınızda en az 5 yıllık G sınıfı ehliyetine sahip biriyle birlikte araba kullanabilirsiniz.

Türk ehliyetinizin orijinaliyle birlikte konsolosluktan alacağınız ehliyetinizin üzerinde herhangi bir sorun olmadığını ve veriliş tarihinin bulunduğu belgeyle birlikte drivetest merkezine başvurmanız gerekmektedir. Ya da e devlet üzerinden “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” butonundan çıkartacağınız belgeyi buradaki herhangi bir yeminli tercümandan çevirtip drivetest center görürseniz halinde, Türkiye’deki sürücülük deneyiminiz buraya aktarılacak ve ve G tipi ehliyet almak için direksiyon sınavına hemen girebilirsiniz.

Sözkonusu belgeleri teslim etmemeniz halinde şoför okuluna giderseniz 8 ay, gitmezseniz bir yıl sonra yol testi sınavına girebilirsiniz.

Quebec bölgesinde oturuyorsanız, Türk ehliyetinizi herhangi bir sınava girmeden hemen çevirebilirsiniz.


TEILEN
Sonraki İçerikKANADA HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here