Quebec’te 2 metre kuralına uymayanlara para cezası

0
388

Quebec eyaleti bölge polisi ve Montreal polisinin dışarıda 2 metrelik sosyal mesafe kuralını ihlal edenlere anında ceza yazabilme yetkisini aldığı bildirildi.

Quebec Cezai Kovuşturma Müdürlüğü (DPCP) geçen hafta Cuma günü  Quebec bölge polisi ve Montreal polisini açık ve kapalı toplantı yerlerinde belirnen kurallara uymayanlara olay yerinde bin dolar para cezası kesme yetkisi verdi.

DPCP’den yapılan açıklamada eyaletteki diğer polislere de benzer cezayı uygulama yetkisni vermeyi gözardı etmedikleri belirtildi.

DPCP’nin bu kararından önce yasağa karşın sosyal mesafe kuralına uymayanlara yönelik müdahalesinde ancak rapor tutup ihlalcileri Soruşturma ofisine sevk edebiliyordu. Soruşturma Ofisine sevkten sonra DPCP kurala uymayanlara bin ve 6 bin dolar arasında değişen cezalar verebiliyordu.

Ancak artık Montreal polisi olay anında bin dolar ceza kesebilecek. Yetkililer, polisin hala ihlalcileri Soruşturma ofisine sevk etme yetkisi bulunduğunu ancakt anında ceza kesmenin hem bürokratik işlemleri azaltacağı hem de caydırıcılık gücünü artıracağına dikkat çektiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here