Quebec’te 28 bin ev işyeri, buz fırtası yüzünden elektriksiz!

0
382

Kanada’nın Quebec eyaletinde son günlerdeki yoğun kar yağışı ve buz fırtınası 28 bin ev ve işyerinin elektriğinin kesilmesine neden olurken, Elektrik İdaresi yetkilileri iki gündür devam eden kesintinin bu gece geç saatlerde giderilmesini umduklarını açıkladı.

Yetkililer, bu akşam saat 9 itibariyle özellikle Montreal’in kuzeyindeki Laval, Lanaudiere ve Laurentians’te  hafta başından beri olağanüstü hava koşullarından dolayı 28 bin ev ve işyerinin hala karanlıkta olduğunu vurguladılar.

Pazartesi günü aniden bastıran yoğun kar ve buz yağışı yüzünden 316 bin kişinin karanlıkta kaldığı ifade edilirken, Quebec Elektrik İdaresi’ne bağlı 500 kişiden oluşan 150 ekibin aralıksız şekilde çalışmalarını sürdürdüğü belirtiliyor. Vermont bölgesinden de bölgedeki çalışmalar için destek kuvvet gönderildi.

Ekipler aralıksız şekilde çalışmalara devam ederken, yetkililer vatandaşlara jeneratör kullanırken veya ısınma için ateş yakanların kanbonmonoksit zehirlenmesine karşı dikkatli olması uyarısında bulundular.

Bölgedeki polis ve itfaiye ekipleri de Pazartesi gününden beri çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor. İtfaiye ekipleri Pazartesi gününden beri 17 yangını söndürürken, 20’den fazla karbonmonoksit zehirlenmesi vakasına da müdahale etti.

Acil kurtarma ekipleri trafik ışıklarının çalışmaması yüzünden artan trafik kazalarının müdahalede bulunurken, elektriklerin kesik olmasından dolayı çalışmayan ısıtma sistemi çok sayıda su borusunun donarak patlamasına ve binaların bodrum katlarının su altında kalmasına neden oldu.

Bu arada evlerinde mangal kömürüyle ısınmaya çalışan 10 kişilik 2 aile karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı hastanye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yetkililer, vatandaşlardan evlerindeki duman ve karbonmonoksit detektörlerinin çalışıp çalışmadığını control etmeleri uyarısında bulunuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here