Trudeau kabinede revizyona gidecek

0
334

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Pazartesi gününde son 3 ay içinde üçüncü defa kabinede revizyona gideceği bildirildi.

CBC’in internet sitesinde  yer alan haberde, Kanada’nın dev taahhüt firmalarından SNC-Lavalin hakkında açılan rüşvet soruşturmasının neden olduğu siyasi kriz üzerine, ay başında istifa eden Hazine Bakanı Jane Philpott’un yerine atama yapmasının beklendiği duyuruldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image.png

Adının açıklanmasını istemeyen hükümete yakın bir kaynak CBC’e yaptığı açıklamada, Trudeau’nun Philpott’un yerine yeni bir bakanı Pazartesi günü atayacağını söyledi.

CBC, Philpott’un yerine en güçlü adayın Vancouver bölgesi milletvekili olan Kamu Hizmetler ve Tedarik Bakanı Carla Qualtrough’un atanmasının beklendiğini duyurdu.

Haberde, British Columbia bölgesi milletvekili 34 yaşındaki Joyce Murray’ın adının da adaylar arasında geçtiği kaydedildi.

Justin Trudeau’nun en güvendiği bakanlarından biri olarak bilinen Philpott, Başbakan’a hitaben yazdığı ve sosyal medya hesaplarından da paylaştığı istifa mektubunda, “Özdeğerlerime, etik sorumluluklarım ve anayasal yükümlülüklerime uymalıyım. İlkelere göre hareket etmenin bir bedeli olabilir, ancak onları terk etmenin daha büyük bir maliyeti vardır.” ifadesini kullanmıştı.

Philpott, son haftalarda federal hükümeti sarsan olayları düşündüğünü ve “ciddi yansıma” sonrasında artık bırakması gerektiği sonucuna vardığını açıklamıştı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here