Trudeau, mülteci yasasındaki değişikliği savundu

0
326

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu hafta başında bütçe tasarısında sunulan mülteci yasasındaki değişikliği savunarak, hükümetin amacının mülteci sistemini herkes için adil hale getirme amacı taşıdığını söyledi.

Sınır Güvenliği Bakanı Bill Blair de yaptığı açıklamada, yapılan değişikliğin ABD, İngiltere, Avutralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde iltica talebinde bulunan, ancak talepleri reddedilmesine karşın aynı kişilerin Kanada’ya iltica talebinde bulunmalarını engelleme amacı güttüğünü kaydetti.


Trudeau, West Block’ta partisinin kongresinde gazetecilere iltica yasasındaki değişikliği yorumladı.

Trudeau, küresel istikrarsızlıktan dolayı Kanada’ya çok sayıda mülteci geldiğine dikkat çekerek, “Kanadalıların ülkenin iltica sistemine güvenini sağlamanın yolunun ülkeye gelenlerin yasaya uygun şekilde hareket etmesinden geçiyor. Bu yüzden daha fazla kaynak ayırıyoruz ve sistemin herkes için adil olmasını güvence altına almaya çalışıyoruz” dedi.

ABD-Kanada sınırından 2017 yılından beri 41 bin kişi yasadışı yollardan sınırı geçerek iltica talebinde bulundu. ABD ve Kanada arasında üçüncü güvenli bölge anlaşması olmasına karşın, kontrol noktalarının bulunmadığı yerlerden geçen mülteciler, bu boşluk sayesinde iltica talebinde bulunabiliyorlar. ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı ülkelerden gelen ilticacılara geçici koruma verme programını sona erdireceği açıklamasının ardından her ay yüzlerce kişi ABD sınırından Quebec’e geçiyor.

Hükümetin hafta başında açıkladığı 2019 bütçesinde sınırlardaki güvenliğin artırılması ve iltica işlemlerinin kısa üsrede sonuçlandırılmasını sağlamak için önümüzdeki 5 yıl için 1.18 milyar dolarlık kaynak ayırmıştı.

Trudeau, yeni değişiklikle Kanada’ya normal veya yasadışı yollarla gelen her bireyin Kanada iltica sistemine tabi olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here