Trudeau’dan ucuz konut yatırımı sözü

0
340

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, British Columbia Eyaletinde yer alan Vancouver’da, Kanada Federal Hükümetinin daha güvenli ve ucuz maliyetli konut yatırımları yapacağını duyurdu.

Prime Minister Justin Trudeau (right) stands with Jason Chen, Development Director at Toronto Community Housing as he visits a housing development in Toronto’s Lawrence Heights neighbourhood ahead of a policy announcement, on Wednesday November 22, 2017. THE CANADIAN PRESS/Chris Young

Kanada Federal Hükümeti, ülke genelinde evsizlikle mücadele etmek ve ucuz maliyetli konutlara erişim imkanlarını artırmak amacıyla, Kanada’nın ilk Ulusal Konut Stratejisi’ni başlattı ve bu strateji kapsamında Vancouver’da yeni ve ucuz maliyetli konutların inşasını amaçlayan bir proje için 40 milyon Dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Söz konusu proje bu yıl tamamlanacak ve toplu ulaşıma, okullara ve yerel hizmetlere erişimi kolay 115 kiralık konut biriminden oluşacak.

Bu projenin yanı sıra, Başbakan Trudeau, Vancouver’da geçiş sürecindeki kişilerin konut ihtiyaçlarını karşılamak ve barınma kapasitesini artırmak amacıyla 3 yeni proje için de finansman sağlanacağını duyurdu.

Kanada hükümeti, Ucuz maliyetli Konut İnovasyon Fonu (Affordable Housing Innovation Fund) kanalıyla, Vancity Kredi Birliği’nin Vancouver ve çevresindeki orta sınıf için en az 2.500 yeni, ucuz maliyetli kiralık ev imkânı yaratacak konut projelerine finansman sağlıyor.

Söz konusu fon, ayrıca, şehirdeki en ihtiyaç sahibi kişilere yönelik geçici bir prefabrik konut girişimi için Vancouver Ucuz Maliyetli Konut Kuruluşu’na (Vancouver Affordable Housing Agency) finansman sağlayacak.

Söz konusu prefabrik konut girişimi, dar gelirli ve evsizlik sorunuyla karşı karşıya olan şehir sakinleri için uzun süreli konutlara geçiş imkânı yaratacak. Bu girişimin, hayata geçtiğinde, Vancouver’da gerekli yere taşınmak ve gerektiğinde kolayca monte edilmek üzere 600’un üzerinde prefabrik konut sağlaması öngörülüyor.

Kanada hükümeti, hayır kurumu Union Gospel Mission’in Vancouver’un Downtown Eastside bölgesinde yer alan Kadın ve Aile Merkezi’nin büyütülmesini destekliyor. Bu merkez, 60’ı aşkın konut birimini kapsayacak şekilde genişlediğinde, bağımlılık tedavisi gören ve iyileşme sürecindeki kadınlar için güvenli bir barınma imkanı sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here