UBC Covid-19 deneme ilacını bulduğu iddiası

0
292

British Columbia Üniversitesi (UBC) araştırmacılarının, Corona virüsünün Covid-19 ile vücudu enfekte etmek için kullandığı hücre kapısını kapatan bir deneme ilacı bulduğu ileri sürüldü.

UBC Yaşam Bilimleri Enstitüsü Direktörü Josef Penninger yaptığı açıklamada, “Bu konkunç virüsü durdurma konusunda bir umudumuz var” dedi.

Keşfettikleri ilacın denemelerine yakın zamanda başlayabileceklerini ifade eden Penninger, “uluslararası bir ekibin yaptığı çalışma SARS-CoV-2 virüsü, bunun hücresel seviyedeki etkileri ile damarları ve böbrekleri nasıl enfekte ettiğine  dair yeni bilgiler sağlıyor. Bu beklenmedik salgını durdurabilecek yeni bir ilacın geliştirilebilecği konusunda son derece umutluyuz” diye konuştu.

Penninger ve ekibinin elde ettiği veriler “Cell” adlı bilim dergisinin son sayısında yayımlandı.

Elde ettikleri verilerin erken safhadaki corona virüsününün durdurulması tedavisinin mümkün olabilecğini ifade eden Penninger, araştırmanın Kanadalı, İspanyol ve İsveçli bilimadamlarının ortak çalışması sayesinde ortaya çıktığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen ay yaptığı açıklamada, Tayland, Arjantin, Bahreyn, Kanada, Fransa, Güney Afrika, İspanya ve İsviçre’nin Cvid-19 ile mücadele konusunda ortak bir klinik çalışma yürüteceğini açıklamıştı.

Penninger, hücre zarı-yüzey proteini ACE2’nin salgında kilit bir rol oynadığını belirterek, yeni bulguların klinik açıdan ispatlanmamış moleküler seviyediki SARS-CoV-2 reseptörü hedefleyen antiviral tedavinin ciddi aşamadaki Covid-19 vakalarını engellemeye çalışan sağlık söktörü için bir anlam ifade etmeyeceğini kaydetti.

Araştırmacı ekipte bulunan Toronto Üniversitesi’nden Dr. Art Slutsky de yaptığı açıklamada; “Yeni çalışmamız APN01 adı verilen ve yakında Avrupa Biyoteknik şirketi Aperion Biologics ile klinik denemeleri yapılacak ilacın Covid-19 antiviral tedavisinde faydalı olabileceğine dair doğrudan kanıtlar ortaya koyuyor” diye konuştu.

Araştırmacılar, hücre kültürleri üzerindeki çalışmalarında  APN01 adı verilen ilacın coronavirüs yüklemesini engellediğini ortaya çıkardılar. Araştırma ayrıca, virüsün insan damarı ve böbreklerinin replikaları olan organoidler (insan organlarına benzer şekilde mühendislik imkanları kullanılarak hücre kökleri kullanılarak geliştirilen organoidler) üzerindeki dokuları doğrudan enfekte edebildiği ve bu dip dokularda çiftleyebildiğini ortaya çıkardı.

Penninger öncülük ettiği araştırma grubunun çalışması Kanada Federal Hükümeti tarafından destekleniyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here