Yumurta yiyenler daha az mı yaşıyor?

0
302
Çiğ yumurta içmek sese iyi gelir mi?

Sabah kahvatıda yumurtasız yapamam diyenlerin uykusunu ABD’deki son araştırma kaçıracak gibi görünüyor. ABD yapılan son araştırmaya göre,  günde bir yumurta yiyenlerin kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha fazla olduğu ve daha erken öldüğü  ortaya çıktı.

Amerikalı araştırmacılar, kalp rahatsızlığına daha fazla yakalanma riskinin sorumlusunun yumurtanın sarısı, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri ve etlerde bulunan kolesterolun olduğunu kaydettiler.  Araştırmada,  insanların günlük yaşamında en  fazla tükettiği gıdaların başında gelmesi nediyle yumurta üzerinde yoğunlaştıklarını ifade ettiler.

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin en önemli gıdalarından birinin  yumurta olduğunu ancak miktarın Amerikalıların alışkın olduğunun aksine çok daha az olması gerektiği uyarısında bulundular.

A study finds that consuming two eggs per day was linked to a 27 percent higher risk of developing heart disease. But many experts say this new finding is no justification to drop eggs from your diet.

ABD Sağlık Bakanlığı 2015-2020 sağlıklı gıda rehberinde kolesterole yönelik kısıtlamanın gevşetilmesinin ardından yumurta Amerikan sofralarına yeniden dönüş yapmıştı.

Amerikan Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden bir grup Araştırmacı’nın Amerikan Tıp Birliği dergisinde yayımlanan çalışmasında, daha önce yapılan 6 çalışmanın sonuçları baz alınarak günlük aldıkları besini rapor eden 30 bin yetişkinin son 17 yılı  üzerinde detaylı bir analiz yapıldığı belirtildi.

Araştırmacılar, günde bir buçuk yumurtaya denk gelen ve  300 ml kolesterol yüklenen kişilerin yumurta tüketmeyenlerden yüzde 17  oranında daha fazla kalp rahatsızlığına yakalandığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar sonuçlarını deneklerin daha önceki 6 çalışmada günlük  tükettikleri  gıdayı temel aldığını belirtilerek, kalp rahatsızlığına yol açabilecek yüksek tansiyon, sigara, obezite ve diğer kişisel özellikleri de göz önünde bulundurdu.

John Hopkins Üniversitesi ‘den Dr. Bruce Lee, beslenme çalışmalarının deneklerin  tüketip hatırlayabildikleri gıdaları  ilettiğinden dolayı çok fazla güvenilir olamayacağını belirterek, “Yemek hafızasının son derece zayıf olabileceğini biliyoruz. Yeni çalışma sadece gözleme dayanan verilerden oluşuyor, Kalp rahatsızlığına ve sebebiyet verdiği ölüm vakalarına” dedi.

BBQ Pork & Egg Noodles-6

Önleyici ilaç uzmanlarından Norina Allen de yaptığı açıklamada, araştırmanın deneklerin yumurtayı, nasıl pişirdiğini ortaya koymadığını belirterek, “Deneklerin  yumurtayı  az , orta veya tam pişmiş olarak  ya da omlet olarak tüketmelerinin kalp krizini farklı oranda etkileyen faktörler olabileceğini söyledi.

Her ne kadar  “yiyebildiğim kadar yumurta yerim” desek de;  uzmanlar her şeyin  tadında bırakılması uyarısında bulunuyorlar.

Araştırma, yumurta konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirirken, önceki çalışmalar haftada tüketilen bir kaç yumurtanın sağlıklı insanlarda herhangi bir rahatsızlığa yol açmadığını kaydediyordu.

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Frank Hu, sağlıklı insanlarda haftalık tüketilen br kaç yumurtanın herhangi bir sorun oluşturmadığı görüşünü paylaşarak, “Ben bu çalışmanın sağlıklı beslenme yönergelerini değiştirebileceğini sanmıyorum. Sabah kahvaltılarında sadece yumurtaya bağlı kalmak istemiyorsanız,  tam buğday ekmeğine fıstık ezmesi sürebilirsiniz. Kahvaltıda ayrıca taze meyve ve yoğurt da tüketmelisiniz” dedi.

Beslenme uzmanlarından Prof. Dr. Rosalind Coleman da yaptığı açıklamada, “Tek bir gıdayı iyi veya kötü olarak belirtemeyiz.  Beslenmenizi yediklerinizin çeşitliliği ve miktarına göre değerlendirmelisiniz.  Can sıkıcı bir öneri olabilir ama en önemli tavsiyem sağlıklı bir kiloya sahip olmak, düzenli egzersiz yapmak ve yeterince uyumak” görüşünü savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here